Quantcast
Channel: Widok z paryskiego okna
Viewing all articles
Browse latest Browse all 298

Yves Saint Laurent i kostiumy teatru kabuki

$
0
0


Gdyby nie fascynacja pary Pierre Berger-Yves Saint Laurent japońskim teatrem, to pewnie nigdy nie zobaczylibyśmy tej naprawdę unikalnej wystawy. Pierre Berger, wieloletni przyjaciel Laurenta, sprowadził właśnie do Paryża trzydzieści kostiumów teatralnych z kolekcji Shochiku używanych do dziś w teatrze Kabuki i pokazuje je w ich wspólnej Fundacji.

 Jak twierdzi Pierre Berger, spotkanie z kabuki to  była miłość od pierwszego wejrzenia, a miało to miejsce  po raz pierwszy pięćdziesiąt lat temu, podczas jego pierwszej podróży do Japonii. Szok był natychmiastowy: sala, wejście aktorów w sam środek publiczności, zielona kurtyna, która otwierała się na muzyków, tak charakterystycznych dla tej formy teatru i wreszcie aktorzy-majestatyczni w swoich barokowych, oszałamiających oczy kostiumach. W przedstawieniu brali udział tylko mężczyźni, tak jak u Szekspira. Paradoksalnie, oba teatry narodziły się mniej więcej w tym samym czasie. I publiczność, z pudełkami bendo w dłoniach, hałasem dająca znać, że przedstawienie jej się podoba, publiczność, która w teatrze spędza cały dzień, a podczas przedstawienia je, krzyczy, wyrażając tak  entuzjazm dla mistrzowskiej sztuki aktorskiej.

Podczas wspólnego pobytu w Japonii Pierre Berger zabrał na kabuki Yves Saint Laurenta- on też dał się uwieść. Odtąd ponoć za każdym razem gdy odwiedzali razem Japonię, punktem programu była wizyta w teatrze.

 Wystawie imponujących kostiumów towarzyszy również prezentacja rekwizytów teatralnych, używanych podczas przedstawień. I bardzo duża ilość przepięknych japońskich wydruków. 

Nie będę się zagłębiała ani w opowieść o teatrze kabuki, ani o samych kostiumach. Poświęcono tej formie teatru japońskiego już bibliotekę, ale wspominam, bo jest to pierwsza,  na taką skalę, wystawa poświęcona teatrowi kabuki w Paryżu. Znakomitą filmową relację z pokazem kostiumów można tuobejrzeć na stronie internetowej Fundacji Yves Saint Laurent-Pierre Berger.

Teatr kabuki był wielkim źródłem inspiracji dla wielkich reformatorów teatru XX wieku. Z tradycji kabuki korzystali m.in. Piscator i Brecht, a do dziś Robert Wilson i Ariane Mnouchkine. Z okazji wystawy kostiumów, Fundacja zorganizowała z twórczynią "Teatru Słońca" konferencję, której fragmenty można obejrzeć  tu . Zainteresowanych kabuki i bunraku odsyłam również do znakomitego eseju  napisanego przez jednego z najlepszego polskich teatrologów, Jana Kota.

A wracając jeszcze na moment do Yves Saint Laurenta. Ciekawa jestem, czy inspirował się on materiałami, wzorami, formami kostiumów kabuki? Przed rokiem w Marrakeszu oglądałam wystawę poświęconą jego inspiracjami orientem. A co z Japonią?



Viewing all articles
Browse latest Browse all 298

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra